K VÁM

Mobilní hospic sv. Jana

cHRÁNĚNÉ BYDLENÍ sv. Luisy

pro osoby

s demencí 

Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa

Edukační centrum

Nové webové stránky:

www.vzdelavani.rajhrad.charita.cz

Vata Židlochovice

Centrum pro děti

a mládež

 

relaxujte...

Sociálně -

 

rehabilitační

 

centrum

 

Kavárna Slunečnice

Vybarvěme se do Velikonoc

Vybarvěme se do Velikonoc

Mnoho z nás možná ani neví, jak moc barevný velikonoční týden je. Modré (někde Žluté) pondělí střídá Šedivé úterý, pak přichází Škaredá středa, zítra nás čeká Zelený čtvrtek a pak křesťansky významný Velký pátek.

Škaredá středa má nehezký název možná právě kvůli tomu, že v tento den Jidáš zradil Ježíše. Je zvykem péct Jidáše, což je sladké kynuté pečivo a v tento den byste se určitě neměli mračit. Prý by vám to mohlo zůstat.

Na Zelený čtvrtek by se mělo jíst hodně zeleného – ať už špenát, salátek, zelí nebo medvědí česnek, výběr je na vás. Hodně zelené stravy v tento den slibuje zdraví po celý rok.  V tento den proběhla Poslední večeře, kdy Ježíš ustanovil svaté přijímání. V tento den odlétají zvony do Říma – nezvoní se až do Bílé soboty.

Pátek se označuje jako Velký právě kvůli velké události, kdy Kristus skonal na kříži. Pro věřící je tento den ve znamení přísného půstu a pracovního odpočinku. Také bohoslužba probíhá bez zvuků varhan na znak velkého smutku. Mše bývají obvykle ve tři hodiny odpoledne, kdy Ježíš skonal a čtou se v nich pašije – biblické příběhy, vztahující se ke smrti Ježíše.

Bílá sobota vnáší do postních dní světlo – je totiž posledním postním dnem a zvony na kostelech se znovu rozezní.

Na další den, v neděli, došlo k Ježíšovu zmrtvýchvstání, což je pro věřící zázrak a naděje na věčný život. Boží hod velikonoční přináší štědrou nadílku tradičních jídel. Jistě se i u vás doma najdou mazance, vajíčka nebo pečené beránky.

Dokonce i velikonoční pondělí má svoji barvu – říká se mu červené podle barvy kraslic, kterou mladé dívky malovaly vajíčka nejčastěji. Ta sloužila jako poděkování za šlehání pomlázkou, které mělo děvčata omladit. Vejce je tradičním velikonočním symbolem znovuzrození a věčného života.

Věříme, že si velikonoční svátky užijete v radosti a zdraví a poselství věčného života vám rozzáří dny po celý zbytek roku.