Životopis sv. Jana

svaty janSvatý Jan evangelista pocházel z Betsaidy u Genezaretského jezera v Palestině. Svatý Jan byl učedníkem Jana Křtitele, byl u Ježíšova křtu a když označil Jan Křtitel Ježíše „Beránkem Božím“, stal se také jeho následovníkem. Svatý Jan Evangelista byl Ježíšem velmi oblíbený. Na vlastní oči viděl vzkříšení Jairovy dcery, proměnění Pana na hoře a Ježíšovu agonii v Getsemanech. S Petrem měl za úkol připravit poslední večeři, měl u ní čestné místo na Ježíšových prsou. Když Ježíše zatýkali, utekl s ostatními učedníky, byl jediným apoštolem pod křížem a nejplněji poznal hloubku Ježíšovy lásky. Od Ježíše přijal Marii za Matku. O zprávě, že Pán vstal z mrtvých slyšel spolu s Petrem jako první a uzřel prázdný hrob. S Ježíšem se setkal a viděl jeho rány, když Ježíš vstupovat na nebesa a seslal Ducha svatého. Účastnil se uzdravení chromého, byl též vězněn, osvobozen andělem, pronásledován a kvůli Ježíši bičován. Byl doprovodem apoštolu Pavlu. Svatý Jan evangelista hlásal evangelium v Malé Asii, kde zůstal v Efesu. Říká se, že v Římě byl bičován a vhozen do vroucího oleje, z něhož vyšel bez popálenin. Olej se proměnil v nebeskou rosu, takže Jan vystoupil silnější a čerstvější než před tím. Byl vyhoštěn na ostrov Pathmos z důvodu obžaloby magie. Zemřel v Efesu asi kolem roku 101.

Nejzajímavější pověstí o svatém Janovi vypráví, že po návratu do Efesu, kde podle legendy, velekněz chrámu bohyně Diany, ho nechá vypít kalich vína s jedem. Jan udělal nad kalichem znamení kříže a víno vypil. Všichni, kdo věděli o jedu, čekali že Jan zemře, ale tak se nestalo, Janovi se nic nestalo. V nejznámějším chrámu, který nese jeho jméno, v basilice sv. Jana v Lateránu, mezi jinými relikviemi svatého, se uchovává pohár, do kterého byl přisypán onen jed, který měl usmrtit Jana.

Jan Evangelista je patronem: notářů, malířů, sochařů, teologů, řezníků, sedlářů, valchařů, platnéřů, výrobců zrcadel, zbrojířů, puškařů, lidí s popáleninami, svíčkařů, košíkářů, olejářů, tiskařů, knihovníků, papírníků, vinařů, ochránce panen a vdov, pomocník při otravách jedy, patron přátel, alchymistů, dnes i vědců.

Převzato z pastorace.cz, catholica.cz