Svatý Martin
Svátek svatého Martina
se slaví 11. listopadu, a to z důvodu, že v tento den svatý Martin buď zemřel, nebo podle jiných zdrojů měl pohřeb, a to roku 397.
Svatý Martin / Martinus, ep. Turonen se narodil roku 316 v Maďarku a od svého otce, vysokého římského důstojníka dostal jméno po bohu války, Marsovi. Zanedlouho po jeho narození se rodina přestěhovala do Itálie. Kolem patnáctého roku následoval svého otce a stal se také vojákem. V Itálii se seznámil s křesťanstvím a rozhodl se pro křest, stačil se však mezi katechumeny jen zapsat. Poté byl přeložen do severní Galie (Francie). Jednoho dne, za špatného počasí u městské brány narazil na polonahého žebráka. Martin sebou neměl peníze, přesto nutkání pomoci bylo silné. Rozpůlil svůj plášť a daroval jej žebrákovi, aby neumrznul. Následující noc se mu ve snu zjevil Kristus, který měl na sobě polovinu jeho pláště a pravil "Martin, ještě jako katechumen, mne zakryl tímto pláštěm".
V roce 339 přijal svatý křest, avšak ještě dalších 15 let půosbil jako voják. O opuštění armády požádal v roce 354, kdy odmítl peněžitý dar, který se dává před bojem vojákům. Jeho odmítnuté bylo považováno za zbabělé, martin se proto nabídl jet proti nepřátelům z Alemania před vojskem a místo zbraně měl pouze kříž. Germánské poselstvo žádalo o mír. To bylo považování za zázrak a Martin moho odejít z vojska. Odešel do Poitiers, kde měl obdržel jáhenské svěcení biskupem Hilariusem, které zprvu odmítl, protože se věřícím nelíbil přechod od armády k duchovní službě.. Hilárius usiloval o jeho teologické vzdělání.
Za další zázrak byl považován sen, který ho pobídl, aby obrátil své rodiče ke katolické víře, což se mu podařilo u jeho matky. V té době měli ariánští bludaři pod ochranou císaře postupovat proti katollickému obhájci. Biskup Hilarius byl poslán do vyhnanství, protože byly katoličtí biskupové vyměňováni za ariánské. Martin si zvolil pro svůj poustevnický život Miláno, odkud byl však biskupem vyhnán. S dalším knězem se tedy usadil a poustevničil na ostrově Gallinara. Roku 360 sse dozvěděl o návratu biskupa Hilaria, kterého navštívil a byl od něj vysvěcen na jáhna a po určité době přijal kněžské svěceni. Poté hlásal evangelium venkovanům, založil mnišské komunity v Ligugé a v Marmoutier.
V roce 371 zemřel biskup Libor v Tours, 100 km severně od Poitiers. Lidé chtěli zvolit biskupem Martina. On však chtěl žít skromný život a před zvolením se schoval mezi husy, které ho vša prozradili. Martin nakonec přijal a údajně v roce 371 byl vysvěcen na biskupa Tours. Martin každý rok navštěvoval všechny farnosti biskupství a to buď pěšky, na oslu nebo v loďce. Zakládal malé kláštery. Jeho láska ve službě byla oddaná, zasazoval se o nespravedlivě vězněné a odsouzené.
Zemřel v roce 397 ve věku 80 let při pastorační návštěvě v Candes. Jeho tělo bylo do Tours přepraveno a dne 11. listopadu uloženo do hrobu. Nad jeho hrobem byla postavena velká bazilika. Jedná se o cíl mnoha poutníku.Bazilika byla zničena, ale to neubralo na úctě k Martinovi.
V příběhu svatého Martina můžeme hledat inspiraci ve vlastním konání skutků lásky, milosrdenství a obrácení.
Tradice
- Svatomartinská husa - Lidé Martina milovali a chtěli ho zvolit biskupem. On však chtěl žít skromný život a raději se před zvolením schvovával mezi husami. Ty ho však hlasitým kejháním prozradily a Martin se tak stal biskupem. Svatomartinská husa se tedy peče jako poděkování, že ho husy prozradily.
- Svatomartinské víno - kvalita prvního vína představuje kvalitu celého ročníku. Tradičně se přiťukne na svatého Martina 11. listopadu v 11 hodin.
- Svatomartinské pečivo - rohlíky a různé koláčky z kynutého těsta ve tvaru podkovy mají dva významy. Buď jako podkovy koně svatého Martina nebo jako výsledek pokusu macechy otrávit Martina rohlíkem.
Svátek svatého Martina je také spojován s příchodem prvních sněhových vloček, jak praví pranostiky:
- Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.
- Svatý Martin přijel na bílém koni.
- Když na sv. Martina mráz uhodí, na rok se očekává dobrá úroda vína.
- Na svatého Martina bývá bílá peřina.
- Na svatého Martina drž se, synku, komína!
- Přijede-li Martin na bílém koni, za ním následuje mnoho sněhu.
- Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá, přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.
Svatý Martin je patronem vojáků, jezdců, kovářů, tkalců, koželuhů, krejčích, hoteliérů, cestovatelů, chudáků, vězňů, pastýřů, vinařů, abstinentů.